Podmienky chovu
Základné podmienky chovu korytnačky uvádzame stručne, lebo ďalšie informácie vám povieme pri prevzatí korytnačky.
Terárium a teplota:
Najmenšie vhodné terárium pre mláďa korytnačky zelenkastej je rozmer 70x40x25 cm.
Terárium je zhora otvorené, aby teplo spod bodovej lampy mohlo vysálať do priestoru.
Pod lampou musí byť teplota asi od 26 do 30 stupňov Celzia a zároveň v opačnom rohu terária by mala byť izbová teplota. Korytnačka si sama reguluje teplotu tým, že sa podľa potreby nahreje pod zdrojom tepla, alebo sa ochladí v inej časti terária.
Osvetlenie:
Ako zdroj svetla slúži špeciálna lampa, ktorá vyžaruje teplo a zároveň svieti ako bežná žiarovka. V zimnom období je potrebné v teráriu korytnačke nahradiť denné svetlo špeciálnou žiarivkou. Táto žiarivka obsahuje aj stopy UV-B žiarenia, ktoré korytnačka potrebuje k tvorbe vitamínu D3. Vitamín D3 zase pomáha viazať vápnik na jej pancier. Zároveň je vhodné podávať podľa návodu vitamínové prípravky, ktoré obsahujú tiež vitamín D3.
Korytnačka prvé dva – tri roky života prudko rastie, preto treba podávať vyváženú stravu tak, aby pancier rástol súmerne a bol podľa možnosti hladký. Tepelný režim v teráriu hrá veľkú roľu pre zdravý vývin panciera.
Pri kúpe našej korytnačky vám presne povieme aký tepelný a svetelný režim treba dodržať v prostredí, v ktorom korytnačku budete vy konkrétne chovať. Aký druh vitamínov a ako ich podávať vám tiež bude ozrejmené.
Kúpanie:
Korytnačku treba 2x do týždňa okúpať vo vlažnej vode asi 5 – 10 minút.
Ak máte čas môžete ju tiež ráno a večer rozprašovačom mierne porosiť.
Miska s čistou vodou musí byť stále k dispozícii.
Potrava:
V lete žerú korytnačky hlavne púpavové listy a v zime čínsku kapustu. Tieto dve rastliny majú najlepší pomer vápniku a fosforu. Tabuľka bežných druhov zeleniny a ovocia s vyznačeným pomerom vápnika a fosforu je uvedená v knižke o chove korytnačiek zelenkastých. Túto knižku máme tiež v ponuke.
Umiestnenie korytnačky na lodžii alebo balkóne.
Korytnačku v jarnom období, keď je vonku už príjemne môžeme chovať aj vo veľkej debničke na lodžii alebo balkóne. Tu by mal byť takzvaný korytnačí stôl veľký aspoň 1 meter štvorcový. Dôležité je priame slnko, ktoré korytnačku naštartuje do ďalšej sezóny. Časť priestoru debničky kde sa korytnačka nachádza musí byť vždy zatienená.
Keď sa korytnačka denne vyhrieva na slniečku aspoň 1 – 2 hodiny, UV lampu už nemusíme používať. Budete s ňou svietiť v teráriu zase od jesene do jari.
Letný výbeh:
Keď sa zem dostatočne prehreje necháme korytnačku na noc už v letnom výbehu.
Búdka pre korytnačku, kamene, rôzne úkryty a mladá púpava s ďatelinkou je to najlepšie čo môžete korytnačke dopriať.
Výbeh ako stavba musí zabrániť korytnačke utiecť a zároveň ju musí chrániť pred vašim alebo zatúlaným psíkom. Proti úteku by mal byť obvodový múrik zapustený aspoň 30 cm pod úroveň terénu a nad úrovňou musí byť vysoký 40 cm.
Čím väčší bude výbeh, tým skôr sa púpava a ďatelina udrží v stálom poraste. Pre jednu korytnačku je vhodná plocha výbehu okolo 6 metrov štvorcových.
Zimovanie:
Zimovanie korytnačky Testudo hermanni, graeca, marginata nie je žiaden strašiak. Dobré je ak korytnačka od štvrtého roku života môže zimovať. Na jar dáte korytnačku do letného výbehu a na jeseň ju okolo 15. októbra z neho vyberiete priamo do pivnice. Zimovať bude vo vašej pivničke, kde teplota postupne klesne na plus 6 až 8 stupňov Celzia. Podrobnosti o tomto druhu zimovania preberieme osobne pri kúpe korytnačky.
Ak neviete vytvoriť podmienky na zimovanie korytnačku nedáte zimovať. Poradíme vám aký tepelný a svetelný režim vytvoríte korytnačke v zimnom období vo vašom teráriu.